Deri Montu Uzun Süre Kullanmanın Yolları

Deri Montu Uzun Süre Kullanmanın Yolları

Şık ve dayanıklı bir ürün olan deri mont iyi muhafaza edildiği takdirde uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Deri, diğer kumaşların aksine eskiyen ve solan bir yapıya sahip değildir. Ancak olumsuz durumlarla karşılaşmamak için, giyime ve muhafazaya dikkat etmek gerekiyor. Sizin için hazırladığımız bu yazıdan yararlanarak, deri montlarınızı yıllar boyunca giyebilir ve zarar görmeyecek şekilde saklayabilirsiniz.

Temizlik

Deri montları çamaşır makinesinde yıkamak sık yapılan bir hata. Standart kumaşlar için üretilen deterjanlar, deriye ciddi anlamda zarar verir. Nitekim çamaşır makinesinde yıkanan bir deri zaman içinde kimyasal materyallerden etkilenerek solacak ve eskiyecektir. Bu bakımdan, diğer kıyafetler için kullanılan yöntemleri deri mont temizliğinde kullanmamakta fayda var.

Deri mont temizliği bir sünger ile yapılabilir. Sünger temiz suya batırılarak sıkıldıktan sonra mont silinir ve nemi kuru bir bezle alınır. Deri, organik bir ürün olduğu için suyla kendini yenileyebilir. Ancak bunun yerine, deri ceket temizlemek için üretilmiş olan özel solüsyonları da kullanabilirsiniz. Her koşulda, deri ceket temizliğini makineyle değil elle yapmanız gerekir.

Eğer lekelenme söz konusuysa, özellikle boya gibi ağır lekeler bulaşmışsa, montunuzu kuru temizlemeye vermeniz gerekir.

Bakım

Deriyi canlı tutmanın yolu düzenli bakımdan geçer. Deri gözenekli bir yapı olduğu için, bakımla kendini yenileyebilir. Bunun için yapılması gereken işlem ise oldukça kolay.

Montunuzu temizledikten sonra, vazelin ya da zeytinyağı kullanarak bakım yapabilir ve sürekli yeni gibi durmasını sağlayabilirsiniz. Vazelin, uygulanması daha kolay bir ürün olmakla birlikte zeytinyağının montu canlı tutmakta daha iyi olduğu bilinmektedir. Vazelini ya da zeytinyağını bir parça pamukla monta uygulamanız bakım için yeterli olacaktır. Bu işlemden sonra montunuzu bir gece boyunca dolabın dışında, hava alabilecek bir yerde bekletmeniz gerekir.

Ne Yapılmamalı?

Öncelikle, montunuzu ısıtıcılara yakın yerlerde tutmamalısınız. Bilhassa temizledikten sonra montu ısıtıcının yanında tutmak sık yapılan bir hatadır. Ancak bu derinin kurumasını sağlar ve böyle bir işlemden sonra montunuzu giyilmeyecek hâle gelebilir. Ayrıca, montu aşırı rutubetli ve çürümeye uygun ortamlarda bulundurmamanız da önemlidir.

Farma Deri tarafından üretilen deri mont modelleri bu tür bakımlar yapılarak yıllar boyunca giyilebilir.

DİĞER MAKALELER