Sahte Deriden Neden Uzak Durulmalıdır?

Sahte Deriden Neden Uzak Durulmalıdır?

Suni Deriden Yapılan Ürünler Uzun Süre Kullanılabilir Mi?

Deriden yapılan kıyafetlerin temel özelliklerinden biri uzun süre giyilebilmeleridir. Öyle ki uzun süre kapalı bir yerde durmuş ve giyilmemiş bir deri mont bile tekrar giyilecek hâle getirilebilir. Ancak suni deriden yapılan giyim ürünleri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bu ürünler bir süre sonra dökülmeye, yırtılmaya ve deforme olmaya başlayacaktır. Sahte ürünlerde tamirat yapmak kesinlikle mümkün değildir.

Deri, formunu kaybetmemesini büyük ölçüde neme borçludur. Deri mont sürekli olarak nemlendirilerek taze tutulabilir ve iyi bir görünüme sahip olabilir. Ancak suni deriyi bu şekilde nemlendirmek mümkün değildir. Hatta aşırı neme ya da rutubete maruz kaldığında çürümesi de mümkün olacaktır.

 

Koku ve Dökülme

Plastiği kumaş hâline getirmek için kullanılan kimyasallar kötü bir koku yapar. Suni deri, sürekli olarak havalandırılsa bile, kapalı bir ortamda kaldığında dakikalar içinde kokmaya başlayabilir. Bu hem giyen kişi hem de etrafındakiler için rahatsız edicidir. Koku bizzat montun kendisinden, kullanılan maddelerden kaynaklanır, dolayısıyla bu kokudan kurtulmak mümkün değildir.

Bununla birlikte, plastik belli bir süre sonra kuruduğu için pul şeklinde dökülmeye başlayacaktır. Bu hem montun kötü görünmesini hem de kirlilik yaratmasını sağlar.

Tüm bunları düşününce, sahte deri almanın göründüğü kadar masrafsız olmadığını fark etmek zor değil. Aksine, sürekli yenileme masrafı olacağı için orjinal bir deri ürüne göre çok daha masraflı bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.  Dolayısıyla, deri giyinmeyi seviyorsanız orjinal ürün almayı tercih etmelisiniz.

DİĞER MAKALELER